OMRIYANA

Найбільший водоспад рівнинної України

Річка Джурин і місто-привид, якого не існує на мапах
Є в Україні один дуже цікавий водоспад - найбільший серед рівнинних просторів, але ми чомусь постійно його обминали. От навіть будучи в Заліщиках, від яких до водоспаду можна дістатися буквально за пів години. Та вочевидь не дарма. Як виявилось, це місце варте того, аби для нього виділити окрему подорож.

Марійка Титаренко
Джуринський водоспад - найбільший водоспад рівнинної України

Найкращий період для відвідування Джуринського водоспаду - початок весни, саме в цей період найбільше води.

Як утворився Джуринський водоспад

Думаю, варто почати з того, що Джуринський водоспад штучний. Існує принаймні три версії походження водоспаду. Зараз вже важко сказати, що з цього правда, а що вигадка.
1
Найпопулярніша легенда каже нам, що майже 400 років тому, під час облоги Червоногородського замку, турки перегородили шлях річці Джурин, щоб отримати доступ до стін фортеці. Новий потік річки пішов через скелі й утворив водоспад.
2
Прихольники другої легенди пов'язують створення водоспаду з великою перебудовою ХІХ століття. Тоді на цьому місці фортецю перетворювали у палац. В той час навколо замку почали будувати величезний ландшафтний парк. Невід'ємною частиною такого парку, за тодішньою модою, мав бути водоспад.
3
Ну і третя частина людей переконана, що потік річища був цілком природнім, а водоспад виник без будь якого втручання людей.

Фотографії: Ірина Мошняцька

Біля водопаду треба фотографуватися і закохуватися. Але фотографуватися треба на світанні, коли немає людей.
До речі, залишки палацу Понінських, в якому колись жили так звані господарі водоспаду, стоять там і досі.. Дві самотні башти - це перше, що приверне вашу увагу по дорозі до водоспаду. Якщо маєте можливість, зупиніть авто і придивіться до тієї величі. На цьому місці колись було ціле місто Червоноград і величезний оборонний замок. Історія традиційна: напади, облоги, відбудови, руйнування, зміни власників, і знову відбудови… Потім I та II Світові війни внесли свої корективи. Палац почав припадати пилюкою і містечко й зовсім припинило існування.
Але до такого стану, в яку палац знаходиться зараз, його довели самі ж місцеві мешканці. Вони просто розграбували по цеглинках стіни і мури, щоб заробити грошей.
Селище Червоноград і палац Панінських. До такого стану, в яку палац знаходиться зараз, його довели самі ж місцеві мешканці. Вони просто розграбували по цеглинках стіни і мури, щоб заробити грошей.
Мушу сказати, що кількість падаючої води у Джуринському водоспаді чимала. Але протоптані стежинки біля води дозволяють піднятися фактично на саму гору. Це місце доволі популярне серед туристів, тому будьте готові зустріти там купи людей з фотоапаратами. Пам'ятаєте мої слова про "трафік, як в годину пік в Нью-Йорку", які я казала про Буцький каньйон? Так от.. Забудьте.. Здається, всі ті люди тепер відпочивають тут.

Єдина моя вам порада - з усіх сил намагайтеся відвідати водоспад рано вранці, інакше єдине чим ви будете милуватися - це натовп. А якщо ви маєте гарну карму, то ще і побачите, як самі відважні купаються прямо у водоспаді. "Нє надо стеснятся" - сказав їм Іван Дорн. "Будьте трішки виховані і не дивіться на цей сором" - кажу вам я.

До речі, перше, що привертає увагу в тій місцевості - це земля червоного кольору. Так, це складно уявити, доки не побачиш на власні очі. Після дощу складається враження, ніби ви ходите біля калюж крові або томатного соку. Видовище на любителя. :)
Старовинний міст біля Джуринського водоспаду | Omriyana

Де жити?

Біля водоспаду є кемпінг. Залишитись там з наметом можна у будь який день і час доби. Проживання в кемпінгу безкоштовне. Краще це робити в будні, тоді у вас є шанс бути єдиними і не слухати чиїсь нічні розваги.

Найбільше задоволення, яке ви можете собі подарувати - прокинутись близько 5 ранку. Так, знаю, звучить не дуже радісно для людини, яка їде у відпустку і весь рік перед цим мріяла виспатись. Але повірте, ви запам'ятаєте цей ранок на багато років… Ви зрозумієте, чому птахи співають на світанку…

Як дістатися?

Добиратися потрібно спочатку до села Нирків, що на Тернопільщині. З самого села вже йде спуск до водоспаду. Також дуже влучно можна поєднати цю подорож з поїздкою на Дністровський каньйон. Дорога від Заліщиків до Ниркова займе близько 30 хвилин (в гарну погоду звісно). Добратися можна як власною автівкою, так і маршрутним автобусом або автостопом. Фактично всі автобуси як з Чернівців на Тернопіль, так і в зворотньому напрямку ходять цією дорогою. В такому разі вам просто потрібно не проморграти поворот з головної дороги між Товстим і Бересток.
Шлях в долину річки Джурин - це достатньо крута дорога без асфальту. Деякі ділянки настільки круті, що можуть стати великою проблемою, якщо ви будете намагатися заїхати в долину або виїхати з неї після сильного дощу.

Інші статті

Залишити коментарі

Підпишись на розсилку
І регулярно отримуй свіжі статті та ідеї мандрівок рідною країною

Дізнавайся першим про нові подорожі.

Ми залюбки будемо надсилати вам дайджест найцікавіших статей про маловідомі місця нашої Омріяної.
Made on
Tilda