OMRIYANA

Кістки священників XVII ст. і психлікарня в замку 1560-их років.

Чим вас здивує селище Олика?
Замок Радзивілів потрапив на нашу мапу не даремно. Радзивіли були нереально заможним родом, обіймали високі посади у Польщі та Литві. Вони володіли маєтками, містами й замками.

Ми їхали до цього місця очікуючи побачити старовинний палац посеред тихого села. Але те, що було далі, краще не уявляти, це потрібно відчути і все.

Марійка Титаренко
Якщо мандрувати власною автівкою, то дорога між селами пролягає крізь поля і ліси. В одному з лісів неподалік від Олики нам і довелося заночувати. Повірте, це була чудова ніч.

Костел Святої Трійці

Знаєте, якщо в Середньовіччі для оборони фортець викопували величезні прірви, то зараз нічого не змінилось. Ніби спеціально довкола них роблять дороги з такими прірвами, що шлях більше нагадує шлях до Запорізької січі - якщо подолаєш круті пороги і виживеш, то буде тобі щастя.
Та найбільш вражаючі речі відбуваються з нами саме тоді, коли ми на них найменш всього чекаємо. Заїхавши в село нас ошелешив величезний костел, який спершу важко було описати словами.
Просто посеред сільських хат стоїть, як виявилось, пам'ятка архітектури національного значення, архітектурний шедевр, який свого часу одним з кращих храмів Речі Посполитої. Історія костелу починається з 1635 року. Головними архітекторами, як виявилось, були італійці – Бенедетто Моллі та Джованні Маліверна.

Ви вже вражені?
Повірте, ви навіть не уявляєте, які здивування тоді чекали попереду.

Побачивши нас, дві світлі наївні душі, які приперлися сюди за тисячі кілометрів, один з будівельників розчулився і пустив нас в середину. Чолов'яга розказав, що цей храм в селі збудували власники вже відомого нам замку. При костелі функціонувала колегія та духовна семінарія. Проіснувала вона більше 300 років. І лише в 1945 році радянська влада зачинила її, а дивовижна пам'ятка поступового почала руйнуватися.

Тим часом будівельник підвів нас до вівтаря і показав на дірку в підлозі, яка заховалась в куточку біля стіни і була прикрита деревиною. Що ви собі думаєте?... То вхід в підземелля. Спустившись в них по старих східцях, ми побачили… труни. Так, труни. Зі слів чоловіка, протягом чотирьох століть (!) тут діяла усипальниця. В підземеллі храму ховали визначних людей та священників.
Труни в підземеллі костелу. Ще з XVII ст. тут діяла усипальниця для монахів і визначних жителів села. Після II Світової Війни Радянські війська знищили і пограбували всі поховання.
Коли прийшла так звана Червона чума, красноармійці почали грабувати та вивозити всі цінності з храму. Золото, срібло і цінне каміння зривали навіть з трун. Потім почали розкривати труни і забирати все звідти. Кілька століть скелети лежали просто під ногами у людей. Лише недавно історики почали розкопки і знайшли їх. Зараз ці труни просто набиті кістками, які вдалось знайти...
— Будівельник, місцевий житель села Олика
Зараз гроші на реставрацію виділяють поляки. За екскурсію з зачинену будівлю чоловік не вимагав грошей. Тому ми зробили пожертву в маленьку скриньку і пішли далі...

Замок польського роду Радзивілів

У власність давнього литовського роду Радзивілів село Олика потрапило ще кілька століть тому. Перший з них – Ян Радзивіл – передав Олику своєму синові Миколаю як спадок.

1547-му Миколай отримав від іспанського короля Карла V титул князя на Олиці.

Радзивіли звели споруду, що славилась на цілу Європу своєю величчю. Загальна площа замку сягала більше двох гектарів! Тут було 365 кімнат. Місцеві перекази свідсать, що господар мав дивну забаганку. Він щоночі спав у новій відпочивальні.

В часи князівства всі зали були пишно декоровані картинами з позолоченими обрамками і розмальованими стінами. А зараз в цьому приміщенні… психлікарня! Так, так, ви правильно прочитали. У розкішному замку XVI сторіччя нині функціонує обласна психіатрична лікарня.

Як так сталося, запитаєте ви?

В 1803 - 23 роках Олику майже повністю спустошили, а під час війни 1812 року палац взагалі перетворили на військовий госпіталь. В 1840 році замок залишився незаселеним і пустував довгий час. У 1870 році майже до тла згоріла головна ратуша з безцінним історичним архівом. Реставраційні роботи розпочали лише через десять років.

Радзивіли влоділи замком аж до 1940-их років. Останнього власника замку депортували як тільки до села дійшли бійці Червоної армії. Останній з Радзивілів гнив у таборах на засланні, а в цей час "на руїнах совісті" червоноармійці палили 500-річні книги, щоб зігрітися.

Ось такі істроїі ми почули від місцевих старих людей.

Польське кладовище в селі Олика

Ще одним відкриттям для нас стало старезне занедбане кладовище XVIII-XIX сторіч, на якому не було жодного зрозумілого надпису. З дороги видніються старі муровані, ще радзвиллівські ворота.
Від великої усипальниці вельмож залишились лише стіни, а все що було в середині, вже давно розграбоване. В центрі самого кладовища поростають мохом руїни величної раніше каплиці на честь коханої польського короля з роду Понятовських.

Більшість пам'ятників фактично зруйновані, а між могилами пасуться кози.

Інші статті

Залишити коментарі

Підпишись на розсилку
І регулярно отримуй свіжі статті та ідеї мандрівок рідною країною

Дізнавайся першим про нові подорожі.

Ми залюбки будемо надсилати вам дайджест найцікавіших статей про маловідомі місця нашої Омріяної.
Made on
Tilda