OMRIYANA

Архітектурна перлина Середньовіччя в селі на Черкащині

Палац Даховських
Часом ми годинами вивчаємо карту, вишукуючи унікальні маловідомі історичні місця на території України.

Неймовірно красивий англійський замок знаходиться на березі річки Конелкі. Захований він у селі Леськове, що на Черкащині.

Палац поміщиків Даховських — це невідома людям і невизнана державою, але абсолютно унікальна пам'ятка архітектури 19 століття.

Марійка Титаренко
Невизнана унікальна пам'ятка архітектури.
Закинутий палац, що ховається в лісі на березі річки.
Військова частина, що діє на його території обмежує підхід до будинку.
Чотири покоління польських магнатів володіли землями села Леськове з 1770 до 1917 року. У 1850 році третє покоління власників цих земель, брати Карл і Казимир Даховські, побудували маєток і парк, який їм хотілося зробити схожим на всім нам відому та улюблену Софіївку.
Всю територію маєтку обнесли цегляною стіною. Для цього брати навіть заснували власний цегельний завод.
Під час подорожі нам навіть вдалося відшукати цеглини з абревіатурою TD (Тадеуш Даховський), які збереглися до нашого часу. Тадеуш був сином Казимира. Саме він створив цей замок і зробив з нього унікальний архітектурний витвір мистецтва.
(фото з історичного архіву)
Тадеуш був професійним спортсменом з верхової їзди на конях. На території маєтку він заснував велику стайню, яка нараховувала 100 англійських скакунів, і навіть мала власне пологове відділення. На території маєтку були манежні доріжки та іподром.
Згадки про рід Даховських далі губляться...
Протягом багатьох років палац буквально "ховали" від посторонніх очей. З приходом радянської влади всі ці землі забрали, розграбували і спустошили. Довгий час садиба належала Червоній армії, була військовим госпіталем, психлікарнею, санаторієм, піонерським табором. Пізніше служила військовими складами для зброї. Унікальна цінність палацу не враховувалась ні тоді, ні зараз.

Завдяки тому, що в часи радянщини замок був у використанні, він не потрапив під хвилю загального знищення всіх історичних пам'яток і зберігся до наших днів. Та зараз, будучи досі частиною військового об'єкту, він банально приречений на помирання та зубожіння. Адже, залишається втаємниченим обмеженим в доступі для туристів, він банально не має шансу на відродження.

Отже, ми вирушили в цю подорож ризикуючи побачити лише браму та охоронців, аби ви могли дізнатися та побачити більше.

Чим зайнятись?

Добравшись до села, ми вже перестали чогось очікувати, і налаштувались на let it be. Скажімо так, якщо у вас хороша карма, то в охоронця буде гарний настрій і вам все таки пощастить потрапити на територію. Повірте, ви будете вражені... Вражені тим, яка краса може приховуватися в хащах посеред забутого Богом села.
Ви довго не зможете відірвати погляд від цієї перлини, намагаючись уявити собі, як це місце виглядало більш ніж 150 років тому...
Якщо в часи Даховських палац був розкішною забудовою посеред англійських лугів з короткою стриженими газонами та оздобленими квітковими клумбами, то нині це закинута та частково зруйнована будівля.
На річці біля замку навіть є так званий "острів закоханих". Точна історія його невідома, але місцеві бабусі розказали нам, що той острів був створений штучно, спеціально для загадкової дами. В часи Даховських до острова можна було дійти по місточку, який нажаль вже не зберігся. В наш час туди модна дістатися лише на човні.
острів закоханих на річці біля палацу Даховських в селі Леськове

Як добратися?

Складність маршруту залежить від напрямку. Потягом зручніше добратися спочатку до Христинівки, автобусом - до Умані. Маючи власну автівку краще прямувати відразу до Монастирища. Наш досвід показав, що прямих маршрутів до Леськового немає, тому довелось від Монастирища до села йти пішки, орієнтуючись лише на власні екстрасенсорні здібності та підказки підстаркуватого чолов'яги на велосипеді. Про те, що ви на вірному шляху, зрозумієте, коли побачите невеличкий банер посеред поля з зображенням палацу та дорогу, вимощену бруківкою, ще за Даховських.
бруківка Даховських в селі Леськове
Знайти посеред села пишний палац самотужки - доволі складно, оскільки він знаходиться в лісі. Тому не бійтеся розпитати дорогу у місцевих жителів. Люди там доволі привітні та доброзичливі.

Якщо вам доведеться добиратися рейсовим автобусом, нізащо не сідайте в той, що йде через села (ну хіба, що ви любитель американських гірок і сауни в одному флаконі).

Де жити?

Залишатися на-ніч там не бажано. По-перше на території замку цього вам не дозволять, а знайти місце для ночівлі в селищі буде не легко. Загалом для цієї подорожі достатньо одного дня. Та якщо у вас буде необхідність провести десь ніч - то краще повернутися до Христинівки або Умані.

Інші статті

Залишити коментарі

Підпишись на розсилку
І регулярно отримуй свіжі статті та ідеї мандрівок рідною країною

Дізнавайся першим про нові подорожі.

Ми залюбки будемо надсилати вам дайджест найцікавіших статей про маловідомі місця нашої Омріяної.
Made on
Tilda