Omriyana

Мекка скелелазів та скарби цукрових магнатів

Палац Терещенків
Палац Терещинків кардинально відрізняється від звичних розуму і серцю замків. Уява мимоволі домальовує, як це все виглядало раніше.

Марійка Титаренко
Хто з вас ще не чув легенду про багатія, власника цукрового заводу, який влітку усипав галявину цукровим піском, щоб догодити своїй донці, яка захотіла випробувати нові сани влітку?

Так, саме в цій садибі колись відбувалися такі дива. Палац був побудований на березі річки Тетерів на початку 19 століття. Будівництво відбувалось за найновішими технологіями того часу. Власне будинок побудований з цегли, а фасад виконаний вже звичйною сучосному світу штукатуркою. І все це майже два століття тому.
До речі, у свій час родзинкою палацу була вежа, висотою у три поверхи. Зараз вона і досі майорить над руїнами будинку.

Місцеві жителі кажуть, що називати замком його почали порівняно недавно, а пов'язано це банально з тим, що з боку головної дороги до садиби видно тільки її напівзруйновану вежу, надаючи руїнам деяку схожість із середньовічним замком.
Підколонні фундаменти та огорожі наштовхують на думку, що навколо будівлі колись були альтанки та літні тераси.

У парку й досі збереглися невеличкі кущі та дерева, видно терасування місцевості. Селом ходять розповіді навіть про те, що поруч із садибою була теплиця, де вирощували екзотичні фрукти для примхливої дочки пана.

Також згідно з одною легендою, влітку в денешівський маєток любив приїздити імператор.

Історичні джерела пишуть, що зруйнований маєток був ц 1917 році. Після революції замок Терещенків був повністю розграбований. Незважаючи на сильні руйнування, стіни палацу досі зберігають сліди багатих виліплених прикрас і розкоші. В оточенні руїн таке собі кладовище сорому, де на повалених стінах, серед розкішних карнизів, все забито написами типу «Я люблю тебе, Саша» або безглуздими карлючками. Здається, що з господарями тут поховали людяність і елементарну здатність шанувати пам'ять предків, що мала б нас, сучасних українців, відрізняти від аборигенів.
Варто пам'ятати, що у палацу досі залишилися нерозгадані секрети, один з яких - сховище із золотими монетами. Тому до сьогодні багато хто не полишає надій знайти той скарб.

Унікальні гранітні скелі висотою до 25 метрів, поруч з палацом Терещинків

Поруч в селі є унікальні, відомі на всю Україну гранітні скелі, які мають висоту до 25 метрів та кілька десятків маршрутів для лазання з верхньою й нижньою страховкою. Історія у цього місця не меньш цікава. Ще у радянські часи тут відбувались масштабні злети екстремального народу. Та і зараз нічого не змінилось.

Оці кілька сотень метрів скель над Тетеревом в теплі пори року майже весь час окуповані скелелазами та екстремалами, а у вихідні дні взагалі часом важко знайти вільний клаптик землі для намету.

Як добратися?

Село Дениші розташоване в 20 км від Житомира. Маршрут сюди пролягає ідентично як до замку Радомисль. Добратись в це місце найлегше власним авто. Потрібно доїхати до Житомира, в'їхати в саме місто і проїхати його по прямій, нікуди не звертаючи. Практично в кінці Житомира ви виїдете на трасу, по якій потрібно проїхати близько 20 кілометрів. Відстань від Києва до Денишів близько 150 кілометрів.

Проте і автобуси сюди теж ходять. Відправляються з автостанції фактично кожні 20 хвилин. Вам просто треба сісти на маршрутку, яка їде до санаторію «Дениші». Знайти сам замок у селі не складно, варто просто перейти міст в центрі села й відразу за ним на ліво декілька хвилин пройти пішки. Власне руїни, як ми вже зазначили раніше, можна роздивитись з дороги. До скель звідси близько півгодини неспішної прогулянки.

Між іншим саме село та санаторій ви теж можете сміливо прочесати пішки. Там можна знайти не менш красиві місця для стоянки з наметами.

Де жити?

* Можна розбити свій табір біля самого санаторію в лісі, аби мати швидкий доступ до води. Там можна вдосталь награтися з ящірками і метеликами. Поруч є скелі - місце постійної тусовки спортсменів, альпіністів і скелелазів. Біля скель завжди чути бринькання гітари, сміх, пісні і запах їжі. Туди круто забиватися великою зграєю друзів і однодумців.

* Якщо ж вам хочеться тиші і романтики, то ліпше ставати поближче до замку.

* Якщо ви плануєте їхати з дітьми і вам вкрай потрібні всі блага цивілізації, то можна сміливо поселитись навіть в самому санаторії. З огляду на те, що під-час нашої прогулянки, зі столової на 100 метрів пахло котлетами та картоплею, в санаторії не погано годують. А обмежень по віку там немає. У внутрішньому дворі можна зустріти як пенсіонерів, так і дітей та молодь з колясками. Більше того, мені вдалось навіть помітити там футбольне поле та табуни дітей зайнятих активними іграми, йогою та танцями. Тому місце хоч і не має вигляд 5-зіркового готелю, але по правді має щось чарівне.

Must Have
Що варто взяти з собою
налобний ліхтарик
ліпше мати при собі кілька ліхтариків, бажано окремий для кожної людини
каремат
стілець, скатерка-самобранка та ліжко в одній особі. Дуже знадобиться вам, особливо, якщо ви не плануєте жити в санаторії
теплий спальник
якщо ви вирішили жити на природі, а не в санаторних кімнатах, то без спальника вам буде не солодко
термогорнятко
розвести вогнище в кемпінгу не складно, але під час прогулянок приємніше мати теплий чай з собою
казанці
Вони послугують для приготування їжі та чаю за межами цівілізації
запаси води
доступ до джерел з питною водою у вас буде лише у визначений час. Джерельні криниці на території санаторію відчиняють лише вдень
зручне закрите взуття
Загалом по території кемпінгу та біля скель можна ходити навіть босоніж. Але під час прогулянок лісом і схилами, будьте готові до колючок і кропиви
розпалювач
якщо ви не хочете, щоб у вас виросла борода, доки ви розведете багаття у вітряну погоду, то краще мати на всякий випадок рідину, яка прискорить цей процес

Інші статті

Залишити коментарі

Підпишись на розсилку
І регулярно отримуй свіжі статті та ідеї мандрівок рідною країною

Дізнавайся першим про нові подорожі.

Ми залюбки будемо надсилати вам дайджест найцікавіших статей про маловідомі місця нашої Омріяної.
Made on
Tilda